İçeriğe geç

Launchpool Nedir?

Launchpool, kripto para dünyasında popülerleşen ve kripto projelerinin yatırımcılar ile buluşmasında kullanılan bir yöntemdir. Launchpool, yatırımcılara, yeni bir kripto para projesine erken dönemde ve maliyetsiz bir yatırım yapma fırsatı sunar. Yatırımcılar ilgili projelerin yerel token/coinlerini kazanarak önemli kazançlar elde edebilmektedir.

Launchpool, genellikle bir kripto para borsası veya bir kripto para projesinin kendisi tarafından sunulur ve yatırımcıların erken aşamada projeye yatırım yapmalarına olanak tanır. Yatırımcılar, bu projelerin yerel tokenlerini merkeziyetsiz finans dünyasındaki farming yani çiftçilik mantığındaki gibi metot ile elde ederler.

Launchpool ile projeler token dağıtımını ve katılım koşullarını belirlemek için özel kurallar ve koşullar belirler. Bazı Launchpool’lar, yatırımcılara daha fazla token kazandırmak için belirli bir süre boyunca varlık kilitlemeye dayanırken, bazı launchpoollar ise yatırımcıların herhangi bir zaman çerçevesi olmaksızın yatırım yapmalarına olanak sağlar.

Launchpool Nasıl Çalışır?

Luanchpool’lar merkeziyetsiz finans dünyasındaki likidite havuzlarına benzer çalışmaktadır. Launchpool’a katılmak isteyen bir yatırımcı önceden belirli kurallar çerçevesinde ilgili havuza varlıklarını yatırmaktadır. Havuz içerisinde belirli bir süre duran varlıklar yatırımcısına ilgili token cinsinden bir getiri sağlamaktadır.

Günümüzde en çok kullanılan launchpoollardan olan Binance Lauchpool’da bu şekilde çalışmaktadır. Yatırımcılar ellerinde bulundurdukları BNB veya diğer desteklenen kripto para birimini ilgili havuza yatırarak, herhangi bir ücret ödemeden kolayca ilgili token/coin sahibi olabilmektedir. Ancak bu kazanılan kripto paranın oranı sizin havuz içerindeki ağırlığınıza göre değişiklik göstermektedir.

Örnek olarak günlük 10.000 adet SUİ coin dağıtımının yapıldığı launchpool havuzunda toplam sizin yatırdıklarınız ile beraber 100 adet BNB yatırılmış olsun. Eğer siz havuza 10 adet BNB yatırmış iseniz havuzdan gün sonunda 1.000 adet SUİ coin kazanacaksınızdır. Yani havuzdaki ağırlığınız olan yüzde 10 kadarlık bir pay ödül olarak size verilecektir.

Binance Launchpool Nedir?

Binance Launchpool, Binance borsasının yeni bir özelliğidir ve kullanıcıların yeni ve inovatif kripto projelerine yatırım yapmalarına olanak tanır. Launchpool, kullanıcılara yeni bir kripto para projesine katılmaları için özel bir fırsat sunar.

Binance Launchpool, üç temel bileşenle oluşur: yatırım, kazanç ve token dağıtımı. Launchpool’a katılan kullanıcılar, Binance borsasında listelenecek ve yatırım yapabilecekleri belirli bir kripto para projesine yatırım yaparlar. Kullanıcılar, yatırım yaptıkları projenin yerel tokenlerini ödül olarak kazanarak yatırımlarından kazanç elde ederler.

Binance Launchpool’u en basit anlatım ile elinizde tuttuğunuz (genellikle BNB ve BUSD) tokenları Binance üzerinden havuzlara yatırarak pasif gelir elde edeceğiniz bir platformdur. DeFi’de kullanan tabir ile yeni çıkan ya da Binance üzerinde listelenen tokenları farm etmiş oluyoruz. Buna en benzer örnek ise bir lending protokolü verilebilir. Lending protokolünde bir kullanıcı elinde bulunan tokenı havuzlara yatırarak protokol tarafından belirlenen token ve coinleri kazanıyorsa Binance Launchpool’da da benzer bir işlem yaparak getiri elde edebilmektedir.

Binance Launchpool ve Launchpad arasındaki en temel fark; Launchpool’da yatırımcı herhangi bir tutar ya da ücret ödemeden tokenlara sahip olurkenLaunchpad’de yatırımcı ilgili kripto parayı belirli bir fiyat üzerinden satın almaktadır. Bir diğer önemli farklılık ise Launchpool’da herhangi bir üst katılım limiti yokken, Launchpad programlarında toplam yatırılan BNB oranına göre bir dağılım olacağından belirli bir noktadan sonra daha fazla BNB yatırmak payınıza düşen token miktarını arttırmayacaktır.

Binance Launchpool’larına katılmanız için öncelikle Binance borsasında hesabınız olması gerekmektedir. Eğer hala Binance hesabınız yoksa buradan üye olup ömür boyu %10 komisyon indirimi kazabilirsiniz.