İçeriğe geç

Launchpad Nedir?

Launchpad, kripto para dünyasında projelerin kitle fonlama ve sermaye ihtiyaçları için çıkardıkları tokenları bir platform üzerinden satmaları olarak tanımlanmaktadır. ICO, IDO, IEO gibi kavramları da kapsayan launchpad, tokenın piyasada işlem görmesinden önce görece daha düşük fiyattan yatırımcılara satılmasıdır.

Launchpad’ler kripto para ekosisteminin genişlemesi ile hem yeni projelere hem de yatırımcılara fayda sağlayan ana akım kitle fonlaması modellerinden biri haline geldi. Launchpad ile yeni projelerin finansman ihtiyaçları karşılanırken, yeni yatırımcılarında projelere erken aşamada yatırım yapmaları sağlanmaktadır. Launchpad’ler ilk zamanlarda projelerin kendi sayfalarında yapılırken, günümüzde genellikle bir borsa ya da platform üzerinden yapılmaktadır.

Ancak bu noktada, kendi web sitesi üzerinden fonlama ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan projeler için süreç daha zor ve masraflıydı. Bunun için ek bir altyapı ve yönetim sürecini planlamak gerekliydi. Ekosistemin gelişmesi ile birçok platform, launchpad hizmeti vermeye başladı. Bu durum projelerin süreci yönetmesi açısından daha kolay ve az masraflı bir hal alması ile giderek yaygınlaştı.

Launchpad’lerin üçüncü bir platform üzerinden yapılması aynı zamanda yatırımcı içinde ek güvenlik önlemleri sağladı. Öncesinde sadece projenin websitesi üzerinden yapılan satışların dolandırıcı niyetli olup olmadığını anlamak oldukça zordu. Tam bu noktada satışların güvenilir üçüncü platformlar üzerinden yapılmaya başlanması, hem yatırımcılar açısından güveni artırmış hem de zamanla daha fazla yatırımcıyı bu alana çekmiştir.

Launchpad’e Nasıl Katılınır?

Launchpad, daha düşük fiyattan yatırımcıya projelere yatırım imkanı sağlarken, projelerin daha kolay fonlanmasına olanak sağlar. Bu noktada her launchpad platformu için farklı katılım şartları söz konusu olabilmektedir. Örneğin bir platform kendi kripto para birimini tutma şartı getirebileceği gibi, başka bir platformda belirli bir hacim şartı getirebilir.

Kripto para dünyasında en yaygın şekilde kullanılan launchpad modeli ise platformların kendi yerel tokenlarını tutması üzerine inşa edilmiştir. Birçok platform, kendi tokenlarını belirli bir süre elinde tutan yatırımcılara launchpad projelerinde öncelik veya doğrudan katılım hakkı vermektedir.

Launchpad Platformları

Launchpad kavramı, kripto para ve blok zincir kavramlarının yayınlaşması ile giderek popülerlik kazanmıştır. Bugün birçok yeni proje launchpad platformları üzerinden fon toplamakta ve yatırımcılar ile buluşmaktadır. Launchpad’ler hem blok zincirler üzerinde merkeziyetiz bir şekilde hem de merkezi platformlar üzerinde gerçekleştirilmektedir.

Blok zincirler üzerinde çalışan launchpad platformlarını kullanıcılar kendi cüzdanları ile her hangi bir KYC sürecine tabi olmadan kolayca katılabilmektedirler. Merkezi platformlarda ise KYC gibi gereklilikler mecburi bir katılım şartı olabilmektedir. Günümüzde Seedify, Pinksale sadece launchpad alanına odaklanmış launchpad platformları olarak karşımıza çıkmaktadır. Blok zincir üzerinde kullanıcıların kendi cüzdanları ile etkileşime geçtiği bu platformların yanı sıra birçok merkezi kripto borsasıda kendi launchpad platformunu geliştirmiştir. Bunlardan en popüler olanı ise Binance Launchpad‘dir.

Binance Launchpad Nedir?

Binance Launchpad, Binance kripto para borsası tarafından projelerin fon ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak oluşturulmuş bir launchpad platformudur. Projeler kendi tokenlarını çıkarırken fonlama ihtiyaçları için, Binance ile işbirliği içerisinde launchpad ile kendi tokenların belirli bir fiyat üzerinden satışa çıkarırlar. Bu noktada projeler Binance borsasının kendi tanınırlığınıda kullanarak hedefledikleri fonlamaya kolayca ulaşabilmektedirler.

Binance üzerindeki launchpadlere katılmak için, borsaya üye olduktan sonra kimlik bilgelerinizi gönderip hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Bu adımdan sonra borsa üzerinde gelecekte yapılacak launchpadlere katılmak için hesabınızda BNB coin tutmanız gerekmektedir. Binance launchpad üzerinden çıkan yeni projeler için kurallar bazen değişiklik gösterse de kullanıcı hesabında ne kadar çok BNB tutarsa, satışlardan o kadar çok pay alabilmektedir. Launchpad sürecinde kullanıcının ortalama BNB bakiyesi üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Ayrıca launchpad süresince kullanıcıların hesaplarında bulunan BNB’lerin ortalaması alınacağından o bakiye ile alım-satım yapmak satışlardan daha düşük pay almasına sebep olabilmektedir.

Launchpad süresinin sonunda her kullanıcının ortalama BNB coin bakiyesi hesaplandıktan sonra, launchpad için katılım dönemi başlamaktadır. Katılım döneminde hesabınızdaki ortalama BNB coin bakiyenizin ne kadarı ile katılmak istediğiniz beyan etmeniz gerekmektedir. Beyan ettiğiniz kadar BNB coin hesabınızda kilitlenir ve launchpad sonrası payınıza düşen token tutarı düşüldükten sonra size iade edilir.