İçeriğe geç

Tether Gold (XAUt) Nedir?

Tether Gold (XAUt), USDT stabilcoinini çıkaran Tether tarafından çıkarılmış ve altın ile teminatlı bir şekilde üretilen bir stabil kripto para birimidir. Tether Gold, 1 ons altına eş değer teminat tutmasından dolayı fiyatı daima ons altına eşittir. XAUt kısaltmasına sahip olan Tether Gold, yatırımcılar tarafından fiziki altın olarak da çekilebilmektedir.

Tether Gold Projesi

Tether Gold, ABD dolarına endeksli stabilcoinlerden olan USDT’yi piyasaya süren Tether firması tarafından geliştirilmiş ve fiyatı 1 troy ons altına endeksli olan stabilcoindir. Tether gold (XAUt) projesi temelde blok zincir teknolojisinin yardımıyla, oynaklığı oldukça yüksek olan kripto para ekosistemi içerisinde geleneksel finans ile bağı kuvvetli bir yatırım aracı ve güvenli liman olma hedefiyle ortaya çıkmıştır.

Tether Gold Nasıl Çalışır?

Tether Gold, piyasadaki diğer stabilcoinler gibi teminatlı bir yapıya sahiptir. Blok zincir üzerinde üretilen her bir XAUt token için, şirket rezervlerine 1 troy ons ağırlığında altın teminat olarak eklenmektedir. Bu da XAUt token ve Ons altın arasındaki fiyat dengesinin temelini oluşturmaktadır.

XAUt token teminat karşılığı oluşturulduğu ve görece şeffaf bir yapıya sahip olduğu için, elinde XAUt token bulunduran yatırımcılar, tokenlarını fiziksel altın ile takas edebilmektedirler. Bu noktoda Tether firması bütün bu token yaratma veya yakım süreçlerinde ek masraf olarak yatırımcılardan tek seferlik 25 puan işlem ücreti almaktadır.

Tether Gold Kurucuları

Tether Gold (XAUt) token, önemli stabilcoinlerden olan USDT’yi geliştiren Tether firması tarafından çıkarılmış ve altına endeksli bir stabil kripto para birimidir. Tether firması geleneksel ons altın yatırımını basit bir anlayış ile blok zincir dünyasına taşımış ve blok zincir ekosistemindeki yatırımcılar için güvenli liman arayışına çözüm olmuştur.

XAUt Token İstatistikleri

XAUt token, şirket hesaplarında tutulan altın rezervleri karşılığında teminatlandırılmış bir şekilde üretildiği için herhangi bir maksimum arzı bulunmamaktadır. XAUt tokenın arzı, Tether firmasına gelen üretim veya yakım talebine göre şekillenmektedir. 

Tether Gold (XAUt), Ethereum blok zincir üzerinde ERC-20 standartlarına uygun şekilde üretilmiş bir stabi kripto para birimidir. 

Tether Gold Projesini Farklı Kılan Nedir?

Tether Gold, diğer stabilcoinlerden farklı olarak emtia destekli bir varlık olduğu için geleneksel yatırımcılar tarafından sıkla tercih edilmektedir. Tether Gold, yatırımcısına sunduğu bazı avantajlar ile ön plana çıkmaktadır. Tether Gold’un avantajları genel olarak 4 çatı altında toplanmaktadır. Bunlar;

  • Kolay Transfer: Fiziksel altını taşımak oldukça zordur, ancak XAUt taşımak tıpkı diğer kripto paraları taşımak kadar kolaydır. Bunun yanı sıra XAUt blok zincir üzerinden 7/24 transfer edilebilmektedir.
  • 7/24 İşlem: Fiziksel altın alım satımı işlemin konumu ve saati dolayısyla yatırımcılar üzerinde sınırlı bir işlem kapasitesi sunuar. Ancak XAUt token, dünyanın herhangi bir yerinden yılın 365 günü 7/24 alınıp satılabilir.
  • Kolay Saklama: Fiziksel altını saklamak pahalı olabilir ve yatırımcıyı jeopolitik risklere maruz bırakabilir. XAUt token saklamak ise diğer kripto varlıklarınızı saklamak kadar kolaydır.
  • Bire Bir Fiziki Altına Çevirme: XAUt token fiziksel altın olarakta yatırımcı tarafından talep edilebilmektedir. Şirkete yapılan talep sonrası fiziksel altın külçelerini İsviçre içindeki yatırımcının ileteceği herhangi bir adrese teslim edilmektedir.

Tether Gold Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tether Gold nedir?

Tether Gold, fiyatı 1 troy ons altına eşit olan ve fiziki altın ile teminatlandırılmış bir stabil kripto para birimidir.

XAUt coin mi yoksa token mıdır?

XAUt kendi özel blok zincirine sahip olmadığı için bir coin değildir. XAUt, Ethereum blok zinciri üzerinde ERC-20 standartlarına göre üretilmiş bir tokendır.

XAUt token arzı ne kadar?

XAUt token arzı, Tether firması tarafından kontrol edilmektedir. Maksimum bir arz bulunmadığı gibi, şirkete gelen üretim ve yakım taleplerine göre piyasada bulunan Tether Gold (XAUt) arzı değişiklik göstermektedir.