İçeriğe geç

Stargate Finance (STG) Nedir?

Stargate Finance, kullanıcılara farklı blokzincirler arasında varlık transferi imkanı sağlayan bir köprüdür. Kullanıcılar platform üzerinde kolayca farklı ağlar arasında varlıklarını transfer edebilmenin yanı sıra platforma likidite etkileyebilmektedir. Stargate bu anlamda yenilikçi bir blok zincir köprüsü olarak tanımlanmaktadır. Stargate, bu açıdan DeFi dünyasının kalbinde yer almaktadır. STG token ise bu platformun yerel kripto para birimidir.

Stargate Finance Projesi

Stargate Finance projesi, blok zincirler arasında kripto para transferini kolaylaştıran ve topluluk DAO ile yönetilen bir platformdur. Layer Zero üzerine inşa edilen platform, desteklediği birden fazla blokzincir ile zincirler arası kripto para transferini tek bir çatı altından kolayca gerçekleştirebilmektedir. Stargate Finance, likidite transferini sorunsuz ve tek bir işlem ile yapabilmeyi vizyon olarak edinmiş ve gerçekleştirmiş bir blokzincir köprü protokolüdür.

Stargate Finance üzerinde kullanıcılar birden fazla blokzincirde yer alan havuzlara kripto paraları ekleyerek, varlık transfer etmek isteyen kullanıcılar için likidite sağlayabilmektedir. Likidite sağlayıcılar böylece Stargate üzerinde kendi havuzlarında yapılan her bir işlemden ek gelir elde edebilmektedirler.

Stargate Finance, blokzincir köprüleri alanında önemli olan 3 temel problemi çözen ilk köprü olarak sınıflandırılmaktadır. Blokzincirler üzerindeki köprüler her ne kadar kullanışlı ve geniş kitlelere ulaşmayı başarsa da temel olarak belirli sorunlar ile baş etmek zorundadırlar. Stargate Finance’de bu noktada çözdüğü 3 temel problem şu şekildedir;

 • Anında Garanti Kesinlik: Köprüleri kullanan herhangi bir kişi ve kurum, ana zincirde başarılı bir işlem gerçekleştirdikleri zaman, ilgili işlemin hızlı bir şekilde hedef zincire ulaşacağına güvenmektedir.
 • Yerel Varlıklar: Köprüleri kullananlar, Wrapped olarak adlandırılan sarmalanmış varlıkların yanı sıra yerel varlıkları da köprüler üzerinden diğer ağlara gönderebilmektedirler.
 • Birleşik Likidite: Desteklenen birden fazla blok zincir üzerinde, tek bir likidite havuzu ile daha düşük kayma oranlarına sahip işlemler ile yüksek bir likidite sağlanabilmektedir.

Stargate Finance Kurucuları

Stargate Finance, LayerZero Labs tarafından geliştirilmiş ve en büyük blokzincirler ile birlikte çalışmasına yardımcı olmak isteyen bir omnichain protokolü olarak tasarlanmıştır. Stargate Finance, Mart 2022’de ilk zincirler arası köprü uygulaması olarak piyasaya sürüldü. Aynı gün, ünlü kripto geliştiricisi 0xMaki LayerZero’nun ekibine katıldı.

Stargate Projesini Farklı Kılan Nedir?

Stargate projesi, kripto para dünyasına farklı köprü yönetişim mekanizması ile ön plana çıkmaktadır. Stargate DAO olarak adlandırılan bu yönetişim mekanizması üzerinde oy kullanabilmek için kullanıcılar STG token stake etmek zorundadırlar. Kullanıcılar stake ettikleri her bir STG token için belirli bir miktar veSTG token elde etmektedirler. Bu veSTG tokenlar ise platform üzerinde yönetişim amacıyla kullanılmaktadır. Stake edilen STG karşılığı kazanılan veSTG tokenlar, stake edilen STG tokenın kilitli kaldığı süre ve kilitlendiği aralık temel alınarak hesaplanarak üretilmektedir.

veSTG token, sadece STG token kilitleterek elde edilebilir ve başka bir cüzdana transferi veya satışı yapılamaz. veSTG bakiyesi, stake edilen STG tokenın kilidinin açılmasına kadar kalan süre azaldıkça doğrusal olarak azalmaktadır. Yani daha kısa için STG token kitleyken bir kullanıcı, daha uzun süre aynı miktar STG token kilitleyen bir kullanıcıya göre daha az veSTG token elde etmektedir. Bu durum ise yönetişim üzerinde oy kullanmak isteyen kullanıcıların daha fazla STG’yi daha uzun süre kilitlemeye teşvik etmektedir.

Stargate Finance, gerçek kullananıcı odaklı DAO mekanizmasının yanı sıra, köprü trilemmasını çözmek için delta algoritması adı verilen bir dengeleme algoritmasına ek olarak gelişmiş bir zincirler arası köprü mekanizması kullanmaktadır.

STG Token İstatistikleri

STG token, Stargate Finance platformunun yerel kripto para birimidir. STG token, Platform üzerinde hem DAO ile yönetişimde hem de likidite havuzlarında ek gelir kazanmak için kullanılmaktadır. STG token birden fazla blokzincir üzerinde desteklenen bir yapıya sahiptir.

STG token maksimum 1.000.000.000 adet arza sahip olacak şekilde üretilmiştir. STG token arzının genel olarak dağılımı ise şu şekildedir:

 • Stargate çekirdek destekçiler – %17,5
 • Yatırımcılar – %17,5
 • Topluluk – %65
  • Protokolün yayınlanması ile satış ve likidite – %15
  • Faaliyetlere başlanmasından sonra Curve desteği – %15,95
  • İlk emisyon programı – %2,11
  • Merkeziyetsiz borsa (DEX) destekleri – %1,55’e kadar
  • Gelecek dönem teşvikleri – %30,39

Stargate Finance Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Stargate Finance nedir?

Stargate Finance, Layer Zero üzerinde kurulan ve birden fazla blok zincir arasında, hızlı ve düşük kayma oranları ile varlık transferine olanak sağlayan bir blokzincir köprüsüdür.

STG token nedir?

STG token, Stargate Finance platformunun yerel kripto para birimidir.

Stargate üzerinde işlem yapmak için ücret ödeniyor mu?

Stargate Finance üzerinde işlem yapmak için işlem yapılan ağın işlem ücreti yani gaz ücretinin dışında yaklaşık %0,06 oranında bir ücret ödenmektedir.