İçeriğe geç

Optimism (OP) Nedir?

Optimism (OP), Ethereum blok zinciri için bir Layer-2 ölçeklendirme çözümüdür. Optimism, daha hızlı ve daha ucuz işlemlere olanak sağlayarak Ethereum’un ölçeklenebilirliğini ve verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır. OP token ise Optimism ağının yerel yönetişim tokenıdır.

Optimism Projesi

Optimism, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan bir Katman-2 projesidir. Optimism, Optimistic Rollups adı verilen ve işlemlerin zincir dışında işlenmesine ve ardından zincir üzerinde doğrulanmasına ve sonuçlandırılmasına olanak tanıyan bir teknoloji kullanır. Bu, işlemlerin doğrudan Ethereum ana zincirini kullanmaya kıyasla daha hızlı ve daha düşük ücretlerle gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Optimism, özellikle Ethereum blok zincirinde yüksek ağ etkinliği olduğu dönemlerde düşük işlem ücretleri ile ön plana çıktığı için önemli bir ölçeklenme çözümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Optimism, işlem ücretlerini azaltıp, işlem hızlarını artırarak Ethereum’u daha geniş bir kullanıcı ve uygulama yelpazesi için erişilebilir ve kullanışlı hale getirmektedir.

Optimism blok zincirinde gerçekleşen işlemler geçerlilik ispatı (proof of validity) olmadan Ethereum ağına gönderildiği için, belirli süre içinde (an itibarıyla yedi gün)bu işlemlere itiraz edilebilmektedir. Bu ağın temelde dayandığı Optimistic Rollups mantığından gelmektedir.

Optimism ayrıca geliştirdiği açık kaynak modüller ile Ethereum üzerinde kendi katmanlarını geliştirmek isteyen şirketlere de ek bir kolaylık sağlamaktadır. Buna en popüler örnek, Coinbase tarafından geliştirilen Base ikinci katmanı OP Stack ile geliştirilmesidir.

Optimism Nasıl Çalışır?

Optimism temelde bir ölçeklenme çözümü olan rollup teknolojisi kullanarak geliştirilmiştir. Optimism, Ethereum ana ağındaki ölçeklenme problemine çözüm olarak, işlemleri ana ağ dışında toplayarak küçük kanıtlar halinde Ethereum ana blok zincirine iletmektedir. Bu şekilde kullanıcılar Ethereum güvenliğinde daha hızlı ve ucuz işlem yapabilmektedir.

Optimism ağında yapılan işlemler toplayıcı olarak adlandırılan sequencer tarafından toplanarak, geçerlilik ispatı aranmadan ana blok zincire yani Ethereum’a iletilir. Bu noktada geçerlilik ispatlarının aranmaması ağın teknolojisine de ismini vermektedir. Ağ üzerindeki toplayıcıların dürüst olarak olarak davrandıkları varsayıldığı için geçerlilik ispatları aranmadan işlemler ana katmana gönderilir. Ancak gönderilen işlemde bir hata ya da kötü niyetin olması durumunda ise toplayıcı ciddi bir yaptırım veya slashing ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Optimism Kurucuları

Optimism projesi, Optimism Vakfı tarafından yönetilmektedir. Tıpkı Ethereum’da olduğu gibi Optimism de kâr amacı gütmeyen, herkese açık ve tamamen merkeziyetsiz olmayı amaçlamaktadır. Optimism ilk olarak Haziran 2019 tarihinde tanıtıldı ve Ekim 2019’da bir test ağı yayınlayarak faaliyetlerine başladı. Ekip uzun geliştirmeler sonrası ana ağı aktif etmiş ve 2022 yılında yaptığı airdrop ile OP tokenı resmi olarak duyurmuştur.

OP Token İstatistikleri

OP token, Optimism ağı üzerinde ERC-20 standartlarına göre yaratılmış bir kripto para birimidir. Mayıs 2022 tarihinde bir airdrop ile tanıtılan OP coin (token), ağ üzerinde bir ekosistem kurmak amacıyla geliştirilmiştir. OP token maksimum 4.294.967.296 arza sahiptir.

Optimism ağı temelde işlem kanıtlarını Ethereum blok zincire ilettiği için, ağ üzerinde ne kadar talep artarsa o kadar fazla blok alanı için gelir elde etmiş olacaktır. OP token ise ekosistem içerisinde verilen teşvikler ile ağ üzerindeki aktiviteyi artırmaktadır. Bu anlamda geliştirilen OP token dağılımı ise şu şekildedir:

  • Ekosistem fonu – %25
  • Geçmişe dönük ürünlerin finansmanı – %20
  • Airdroplar – %19
  • Çekirdek katılımcılar – %19
  • Yatırımcılar – %17

İlk token arzı sonrası, token açılımında yılda %2’lik bir enflasyon oranıyla dağıtıma başlanmıştır. İlk yılda, ilk token arzının %30’u dağıtım için Vakfın kullanımına sunulmuştur. İlk yıldan sonra, token sahipleri Vakfın yıllık OP dağıtım bütçesini belirlemek için oy kullanmaları planlanmaktadır. Vakıf, genel olarak dağıtım oranlarını ise önümüzdeki dönemde şu şekilde olmasını beklemektedir:

  1. Yıl: İlk token arzının %15’i
  2. Yıl: İlk token arzının %10’u
  3. Yıl: İlk token arzının %4’ü

Optimism yönetimi ise Optimism Collective adı verilen merkeziyetsiz bir organ yani bir nevi DAO aracılığıyla gerçekleştirilir. OP token sahiplerinin katılım hakkı elde ettiği Optimism Collective, Token House ve Citizens’ House isimli iki ayrı tabakadan oluşmaktadır. Citizens’ House, finansman ve sermaye ilgili kararları yönetirken; Token House ise yazılım geliştirmeleri gibi teknik konular ile ilgilenir.

OP Token Yorum

Optimism projesi, Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilmiş ilk Layer-2 çözümlerinden birisidir. Geniş kullanıcı kitlesine sahip olan katman, airdrop olarak dağıttığı token ile daha da geniş bir kitleye ulaşmıştır. Gelecek dönemde Arbitrum ve diğer Layer-2 çözümlerinde kendi kripto para birimlerini çıkarması ve kurumsal rekabetin artması ile bu kategorinin daha da gündeme gelmesi söz konusu olabilir.

Optimism Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Optimism Nedir?

Optimism, Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilen bir Layer-2 projesidir.

OP Coin Nedir?

OP coin, Optimism ağının yerel kripto para birimi olarak 2022 yılında airdrop ile tanıtılmıştır.

OP Token Arzı Ne Kadar?

Maksimum OP token arzı 4.294.967.296 adettir.