İçeriğe geç

Litecoin (LTC), Bitcoin’e benzer şekilde açık kaynaklı bir yazılım projesi olarak ortaya çıkan bir kripto para birimidir. Litecoin, daha hızlı işlem onay süreleri ve daha düşük işlem ücretleri gibi avantajları ile Bitcoin’in bir alternatifi olarak görülmektedir.

Litecoin, 2011 yılında Charlie Lee tarafından geliştirilmiş ve Bitcoin’den farklı olarak Scrypt algoritmasını kullanmaktadır. Bu algoritma, Litecoin’in daha hızlı işlem onaylamasına ve daha düşük işlem ücretlerine sahip olmasına olanak tanır. Litecoin ayrıca, maksimum 84 milyon Litecoin ile sınırlıdır, bu da Bitcoin ile kıyasladığımızda önemli bir farklılıktır.

LTC Coin Nedir?

LTC coin, Litecoin ağının yerel kripto para birimidir. Tıpkı diğer ana blok zincirlerde olduğu gibi LTC coin Litecoin ağı üzerinde işlem ücretlerini ödemek için kullanılmaktadır. Litecoin maksimum 84.000.000 adet arza sahip olup, madencilik ile yeni LTC coinler piyasaya sürülmektedir.

Litecoin Projesi

Litecoin tıpkı Bitcoin gibi bir blok zincir projesi olup, Proof of Work algoritması ile çalışmaktadır. Bitcoin’in arkasından en popüler kripto para birimlerinden olan Litecoin, kendi ağı içerisinde yerel para birimi olarak LTC’nin kullanmaktadır.

Ana avantajı hızından ve maliyet etkinliğinden gelmektedir. Litecoin işlemleri genellikle yalnızca birkaç dakika içinde onaylanır ve işlem ücretleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu durum, işlem ücretlerinin hangi kripto para biriminin destekleneceğine karar veren faktör olabileceği gelişmekte olan ülkelerde Bitcoin’e cazip bir alternatif haline getiriyor.

2020’nin sonlarında Litecoin, Litecoin üzerinde Mimblewimble tabanlı gizli işlemleri test etmek için kullanılan MimbleWimble (MW) test ağının da piyasaya sürüldüğünü gördü. Bu özellik ana ağda kullanılabilir olduğunda, Litecoin kullanıcıları da büyük ölçüde geliştirilmiş gizlilik ve değiştirilebilirlikten yararlanacaktır.

Litecoin Kurucuları

Litecoin, kripto para birimini erken benimseyen ve kripto para birimi endüstrisinde büyük saygı gören bir isim olan Charlie Lee tarafından kuruldu.”Chocobo” olarak da bilinen Charlie Lee, Google için eski bir yazılım mühendisi olan erken bir Bitcoin madencisi ve bilgisayar bilimcisidir. Buna ek olarak Charlie Lee, başka girişimlere geçmeden önce 2015-2017 yılları arasında Coinbase’de mühendislik direktörü olarak görev yapmıştır.

Bugün Charlie Lee, kripto paraların açık sözlü bir savunucusu ve Litecoin’in ilerlemesine yardımcı olmak için Litecoin Çekirdek Geliştirme ekibiyle birlikte çalışan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Litecoin Vakfı’nın genel müdürüdür. Lee’nin yanı sıra Litecoin Vakfı’nın yönetim kurulunda üç kişi daha yer alıyor: Xinxi Wang, Alan Austin ve Zing Yang – hepsi de kendi alanlarında başarılı kişiler.

Litecoin nasıl kullanılır?

Litecoin, diğer kripto para birimleri gibi bir cüzdan kullanılarak saklanabilir veya transfer edilebilmektedir. Litecoin cüzdanları, masaüstü, mobil ve web tabanlı olup ve kullanıcılar kolayca bir cüzdan oluşturabilmektedirler. Kullanıcılar, bir cüzdan adresi ve özel anahtar kullanarak Litecoin gönderebilir veya alabilirler.

Litecoin madenciliği nedir?

Litecoin madenciliği, Litecoin ağının güvenliğini sağlamak ve yeni Litecoin’lerin üretilmesini sağlamak için kullanılan bir süreçtir. Madenciler, ağa yeni bloklar ekleyerek yeni Litecoin’ler kazanırlar. Madenciler, özel cihazlar kullanarak karmaşık matematiksel problemleri çözerler ve blok onayları gerçekleştirirler. Madencilik ile Litecoin ağına katkıda bulunan kullanıcılara, ödül olarak yeni Litecoin‘ler verilmektedir.

Litecoin’in avantajları nelerdir?

Litecoin’in avantajları arasında daha hızlı işlem onayları ve daha düşük işlem ücretleri yer alır. Litecoin, Bitcoin’den farklı olarak daha hızlı blok onaylarına sahip olduğu için, kullanıcılar işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Böylece Bitcoin’dekinin aksine uzun süre işlemin onaylanmasını beklemek zorunda değillerdir. Ayrıca, Litecoin’in daha düşük işlem ücretleri, kullanıcıların daha az ücret ödeyerek daha fazla işlem yapmalarına olanak tanımaktadır.

Sonuç olarak, Litecoin, Bitcoin’e benzer şekilde ortaya çıkmış bir kripto para birimidir. Bitcoin’in ağındakinin aksine daha düşük işlem süresini ve işlem maliyetlerine sahip olan Litecoin, kripto paraların ilk zamanlarında oldukça popüler bir kripto para birimi olmuştur. Litecoin, masaüstü, mobil ve web tabanlı olarak oluşturulan cüzdanlar içerisinde kolaylıkla saklanabilmekte ve transferi gerçekleştirilebilmektedir. Litecoin madenciliği ise kullanıcıların ağa katkıda bulunmalarını ve ödül olarak yeni Litecoin’ler kazanmalarını sağlar.

Litecoin (LTC) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Litecoin (LTC) ne zaman çıktı?

LTC 2011 yılında piyasaya çıkmıştır.

Litecoin (LTC) arzı ne kadar?

Litecoin (LTC) maksimum 84.000.000 adet arza sahiptir.

Etiketler: