İçeriğe geç

Cardano (ADA) Nedir?

Cardano (ADA), merkeziyetsiz bir üçüncü nesil pay ispatı yani Proof of Stake ile çalışan blokzincir platformudur. ADA coin ise bu blokzincirin yerel kripto para birimidir. Zincir üzerinde akıllı kontratlara izin verilmesi, ucuz işlem ücretleri ve  işlem süreleri ile kripto dünyasında rekabetçi bir yapıya sahip olan Cardano’yu, Ethereum ve diğer blok zincirlere bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır.

Cardano Projesi

Cardano pay ispatı yani Proof of Stake konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. Elinizde bulunan ADA coin bulunduran yatırımcılar cüzdanlar üzerinden bu ADA coinleri stake ederek Cardano ağına katılabilecekleri gibi, stake edilen coinlerden de ek gelir elde edilmektedir. Bütün bu işlemler ile ADA stake edenler hem gelir elde ederken, hem de ağın güvenliğine katkı sağlamış olurlar.

Cardano projesi, yayınladıkları Whitepaper’a göre Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire olarak toplam 5 aşamadan oluşmaktadır. Her bir evrede ayrı bir özelliğin kullanılması ve bunun sunulması ön plana çıkmaktadır. Sırasıyla kuruluş, merkeziyetsizlik, akıllı kontrat, ölçeklenebilirlik ve yönetişim aşamaları olarak adlandırılan bu aşamalar Cardano projesinin yol haritasını da özetler niteliktedir.  

Cardano, Ouroboros olarak adlandırılan ve genel proof of stake algoritmalarından farklı bir bir yapıda çalışmaktadır. Bu yapıya göre zaman kavramı epoch adı verilen zaman bölümlerine ayrılmıştır. Bu bölümler Cardano blokzincirinde blokları yaratmak ve doğrulamakla görevli, rastgele seçilmiş bir zaman slotu bir lideri tarafından yönetilmektedir. Cardano özelinde epoch dediğimiz bu zaman slotlarının uzunluğu 5 gündür ve 5 gün boyunca ağ üzerindeki bütün işlemler seçilmiş slot lideri tarafından zincire eklenmektedir.

Cardano Kurucusu Kimdir?

Cardano (ADA), Ethereum’un kurucuları arasında gösterilen Charles Hoskinson tarafından ilk olarak 2015 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Charles Hoskinson 2013 yılında, EOSIO‘nun kurucu ortağı Dan Larimer ile birlikte, ilk blok zinciri ve kripto para birimi başlangıcı olan Invictus Innovations’ı başlattı.

Cardano, 2017 yılında yaptığı ön satış ile toplam 60 milyon dolara yakın bir fon toplamayı başarmıştır. Haskell programlama dili ile kodlanan ilk blok zincir olma özelliğini taşıyan Cardano, halihazırda geliştirilmiş bütün akıllı sözleşmelerden daha gelişmiş özellikler taşıyan bir akıllı sözleşme platformu geliştirmeyi hedeflemektedir. Uyum, ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik üzerine kurulu olan Cardano projesi, blockchain teknolojisinin sürdürülebilirlik açısından sürekli gelişmesini, diğer blok zincirler ve finans kurumları ile birlikte çalışabilir olmasını sağlamayı hedeflemektedir. 

Cardano, mülkiyet ve yönetim bakımından birbirinden ayrılan üç kuruluş tarafından desteklenmektedir. Bunlar, Cardano ekosisteminin gelişimini yönetmekten sorumlu olan ve İsviçre merkezli bağımsız kuruluş Cardano Vakfı; Cardano’yu tasarlayıp geliştirmekten sorumlu olan IOHK ve Cardano’nun kâr amaçlı işlerini ticari iştiraklerle desteklemekten sorumlu olan iş kolu Emurgo.

ADA Coin İstatistikleri

ADA coin, ilk olarak 2017  yılında özel satışı gerçekleşmiş ve toplam 60 milyon dolar tutarında fon toplamıştır. Maksimum arzı 45.000.000.000 adet ile sınırlı olan ADA coin, blok zincir üzerinde gerçekleşen her işlemler ve yönetişim için önemli bir rol oynamaktadır. Cardano üzerinde işlem ücretlerini ve ağın güvenliğini sağlamak için kullanılan ADA coin, birçok kripto para borsalarından alınıp satılabilmektedir.

İlk coin arzında toplam 5.185.414.108 adet ADA coin yaratılmıştır. Bu yaratılan coinler ise şu şekilde dağıtılmıştır;

  • Cardano Vakfı – %12,5
  • EMURGO – %40
  • IOHK – %47,5

ADA coinin genel dağılımına baktığımızda ise;

  • ICO – %57,6
  • Takım – %11,5
  • Stake Ödülleri – %30,9

Cardano Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ADA Coin Arzı Ne Kadar?

ADA coin maksimum 45.000.000.000 adet arza sahiptir.

Cardano (ADA) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Cardano (ADA), Proof of Stake mekanizması ile çalıştığı için Bitcoin blok zincirindeki gibi bir madencilik söz konusu değildir. Kullanıcı elinde bulundurduğu yeterli miktardaki ADA coini ağ üzerinde stake edip düğüm kurar ve stake ödülleri kazanamaya başlayabilmektedir.