İçeriğe geç

PEG Rasyosu Nedir?

PEG kavramı, finansal ve kripto para piyasalarında sıkça kullanılan bir kavramdır. Finans dünyasında PEG rasyosu olarak adlandırılan kavram ingilizce Price/Earnings to Growth olarak adlandırılmaktadır. PEG rasyosu, F/K ve büyüme ilişkisine dayanmakta olup genellikle F/K ile birlikte yorumlanması doğru olarak kabul edilmektedir. PEG rasyosu dikkate alınarak şirketlerin F/K oranı yorumlanırken şirketin kârlarının büyüme oranı da hesaba katılmalıdır. Örnek vermek gerekirse her yıl kârını yüzde 70 artıran ve 18 F/K ile işlem gören bir şirket ile kârını yılda yüzde 10 artırıp 10 F/K ile işlem gören bir şirketten daha ucuz olarak yorumlanmaktadır. PEG rasyosu şu şekilde hesaplanmaktatır;

PEG Rasyosu = F/K oranı / Kârın büyüme oranı

Yukarıdaki örnekte ilk şirket için PEG rasyosu = 18/70 = 0,257 iken ikinci şirket için PEG rasyosu  10/10 den 1 olarak bulunur. Sonuç olarak karını daha hızlı arttıran şirket diğer şirkete kıyas ile daha ucuz olduğu şeklinde yorumlanmaktadır.

Kripto Paralarda PEG Nedir?

PEG kavramı aynı zamanda kripto paralarda da kullanılan bir terimdir. Kripto paralarda bir kripto paranın fiyatının gerçek hayattaki bir ürüne sürekli eşit olması şeklinde tanımlanmaktadır. Özellikle stabilcoin projelerinde karşımıza çıkan bu tabir oldukça önemli bir yere sahiptir.

En büyük stabil kripto paralardan olan Tether (USDT)’in fiyatı daima 1 Amerikan dolarına eşittir. Aynı şekilde diğer Amerikan dolarına endeksli stabilcoinler olan USDC ve DAI‘de fiyat her zaman 1 USD‘ye eşittir. İşte bu eşitlik peg olarak adlandırılır.

Stabilcoinler bir şirket tarafından çıkarıldığı için bazı durumlarda bu eşitlik bozulabilmektedir. Örneğin 1 USDC ya da USDT bazen 0,99 USD’ye eşit olabilmektedir. Bu gibi durumlarda fiyat eşitliği yani peg sağlanmamış olur ve depeg olarak adlandırılır. Bir stabilcoinde fiyatın depeg olması o kripto para biriminin rezerv olarak tutuğu karşılıkların 1:1 olmaması ya da aşırı korku zamanlarında gerçekleşir.

Bir stabilcoin projesinde fiyat ciddi derecede depeg olmuş ise hem rezervler hem de o stabilcoin özelinde ciddi bir korku ve rezerv endişesi olduğu anlamına gelmektedir.

PEG Rasyosu Nasıl Yorumlanır?

PEG rasyosu, finansal piyasalarda Fiyat/Kazanç (F/K) kavramı ile birlikte yorumlanmasının daha doğru olduğu düşünülmektedir. Hali hazırda tanım olarakta PEG rasyosununda, fiyat kazanç büyüme oranına bölünmesi bu yorumu güçlendirmektedir. PEG rasyosunun hesaplanması sonucu ortaya çıkan değer ise şirketin karını ne kadar hızla artırdığını ifade etmektedir. Bu sebeple aynı sektörde faaliyet gösteren iki şirket karşılaştırılırken, PEG rasyosu düşük olan şirket daha ucuz olarak nitelendirilir.

PEG Rasyosu Nasıl Hesaplanır?

Finansal piyasalarda PEG rasyosu, Fiyat/Kazanç (F/K) oranının karın büyüme oranına bölünmesi ile bulunur ve şu şekilde hesaplanır;

PEG Rasyosu = F/K oranı / Kârın büyüme oranı