İçeriğe geç

FAVÖK Nedir?

FAVÖK, bir şirketin faaliyetlerinden elde ettiği karın, faiz, vergi, amortisman kalemlerinin çıkaralmasından sonra kalan kısmını ifade eden bir finansal terimdir. Bu gösterge, şirketin operasyonel faaliyetlerinden elde ettiği net karı gösterir.

FAVÖK bir şirketin = (Brüt Kar – Genel Yönetim Giderleri – Pazarlama Giderleri) + Amortismanlar formülü ile hesaplanabilir. FAVÖK hesabında şirketin nakdi olmayan giderleri olan amortisman FAVÖK hesabına eklenir.

FAVÖK, özellikle yatırımcılar ve analistler tarafından şirketin gerçek performansını ölçmek için sıkça kullanılan bir göstergedir. FAVÖK, şirketin operasyonel faaliyetlerinden kaynaklanan gelirlerini faiz, vergi ve amortisman gibi kalemlerden arındırılmış bir şekilde ölçer. Bu nedenle, FAVÖK, şirketin karlılığına ve nakit akışına ilişkin sağlam bir fikir verir.

FAVÖK Nasıl Hesaplanır?

FAVÖK = (Brüt Kar – Genel Yönetim Giderleri – Pazarlama Giderleri) + Amortismanlar formülü ile hesaplanmaktadır.

FAVÖK formülünü bir örnek ile anlatmak gerekirse:

Yukarıda iki resimde SASA Polyester şirketinin finansal sonuçları bulunmaktadır. Bu iki resimden hareketlere şirketin brüt karı 324,6 Milyon TL, genel yönetim giderleri 17,8 milyon TL, pazarlama giderleri ise 61,2 milyon TL ve amortisman giderleri ise 40,7 milyon TL olarak açıklandığını görmekteyiz. Eğer bu değerleri FAVÖK formülündeki yerlerine koyarsak karşımıza şöyle bir işlem çıkmaktadır. FAVÖK = (324,6-17,8-61,2)+40,7 Bu işlemin sonucunda ise SASA Polyesterin ilgili dönem için FAVÖK değeri 286,3 milyon TL olarak hesaplanır.

FAVÖK Nasıl Yorumlanır?

FAVÖK, bir şirketin ana faaliyetlerinden elde ettiği karı göstermektedir. Bu sebeple özellikle şirket karşılaştırmasında faaliyet karlılığı için FAVÖK önemli bir göstergedir. Bir şirketin net karının büyük çoğunluğunun ana faaliyetleri dışında gelmesi, o çeyrek özelinde net kar oranını yüksek olmasına sebep olsa da yatırımcılar aynı net karlılığa gelecek dönem ulaşılamayacağını FAVÖK değerine bakarak kolayca anlayabilmektedir.

FAVÖK Ne Demek?

FAVÖK, İngilizce “Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization” kelime gruplarının baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İngilizce kısaltma olarak EBITDA kullanılmaktadır. Türkçe karşılığı “faiz, vergi, amortisman ve bir defalık öğeler çıktıktan sonraki kar” şeklindedir.